کد خبر: 1526
تاریخ انتشار: 22 نوامبر 2023 - 01:42

کارگاه رایانه

آموزش کامپیوتر به کودکان

همه ما در یک جامعه مبتنی بر تکنولوژی زندگی می کنیم؛ این علم و تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت است و کودکان هم برای حضور فعال و موفق در جامعه به یادگیری کامپیوتر به عنوان یک نقطه کانونی در زندگی و فعالیت های روزمره احتیاج دارند.
آموزش کامپیوتر به کودکان، موجب تحقق اهداف بسیاری می گردد. کامپیوتر یکی از ابزارهای سازنده و مفید برای موفقیت کودکان است که آموزش هدفمند و صحیح استفاده از آن به کودکان توصیه می شود.

تأثیراتی که آموزش کامپیوتربرای کودکان می تواند در پی داشته باشد شامل موارد زیر است:

افزایش خلاقیت و قدرت ابتکار

آموزش کامپیوتر به کودکان بر توانایی های آنان می افزاید و پیشرفت کودکان در مهارت های کامپیوتری موجب رشد خلاقیت در آن ها می شود؛ زیرا استفاده از کامپیوتر فرصت یادگیری و اکتشافات خلاقانه را برای کودک فراهم می کند.
این کار حتی با تایپ یک متن ساده توسط کودکان و ویرایش آن شامل تغییر رنگ و اندازه و فونت متن موجب افزایش قدرت ابتکار در کودکان می شود.

بهبود مهارت های حرکتی

استفاده از ماوس و کار با صفحه کلید یک تمرین مناسب برای حرکت دادن دست ها محسوب می شود این کار همچنین به تقویت و هماهنگی حرکت چشم ها و دست ها منجر می شود و به آن ها برای گرفتن یک توپ، استفاده از قیچی، و یا قرار دادن تکه های یک پازل کمک بسیار زیادی می کند.

آموزش علت و معلول

کودکان عاشق دستکاری اسباب بازی های خود و کشف راه های جدید هستند و آموزش کامپیوتر به آنان و تماشای اتفاقات روی داده در صفحه نمایش مانند کلیک بر روی یک آیکون و باز شدن صفحه جدید، کلیک روی دکمه های موجود و مشاهده این رویدادها سبب کنجکاوی بیشتر کودکان می گردد.

بیان خلاق

آموزش کامپیوتر به کودکان مناسب ترین گزینه برای رشد خلاقیت و بیان هنری در کودکان است. کامپیوتر همچنین این زمینه را برای کودکان هنرمند فراهم می کند تا بتوانند به توسعه مهارت های هنری خود در عکاسی، فیلم سازی، نقاشی و طراحی و حتی موسیقی بپردازند.

منافع شخصی

یادگیری کامپیوتر برای کودکان موجب اعتماد آنها بر توانایی درونی شان شده و اعتماد به نفس آن ها را افزایش می دهد. زیرا یک کودک خجالتی در محیط بیرون می تواند به تعامل با دوستان خود در فضای مجازی بپردازد و از این طریق مشکلات عاطفی و احساسات خود را بیان کند.
از آنجا که در عصر حاضر کامپیوتر واینترنت پیوند عمیقی با زندگی روزمره ما ایجاد کرده است؛ بنابراین یادگیری کامپیوتر موجب آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ های دیگر در جامعه می گردد. کودکان می توانند از طریق یادگیری کامپیوتر به بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی خود در جامعه کمک بسیار زیادی کنند .
کامپیوتر می تواند دستاوردهای زیادی را برای کودک به همرا داشته باشد این دستاوردها می تواند در زمینه هایی مانند هوش، مهارت های غیر کلامی، دانش ساختاری، حافظه بلند مدت، مهارت های کلامی، حل مساله، انتزاع و مهارت های مفهومی به دست آید.

داوطلب بودن

دانش آموزانی که در سنین کودکی شروع به آموزش کامپیوتر نموده اند نقش فعال تری در کلاس درس دارند و می توانند از کامپیوتر برای حل مشکلات درسی خود استفاده کنند و پیشرفت تحصیلی بیشتری نسبت به سایر دانش آموزان داشته باشند. پیدا کردن اطلاعات مفید در زمینه درس به آنان کمک می کند بیشتر در کلاس درس داوطلب باشند و مطالب را بهتر درک کنند.

لحظاتی از کارگاه رایانه دبستان علامه امینی


0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بلوار آیت الله کاشانی، خیابان شهید پژوهنده (شاهین جنوبی)، روبروی پارک ساحل ، بن بست آرین ، پلاک ۱۴

شماره های تماس: ۴۴۰۰۰۱۱۲ و ۴۴۰۰۲۸۱۰ و ۴۴۰۰۲۳۶۳

نمايش نقشه | نقشه سايت